Programový výbor
- Předseda programového výboru
- Robert J. Parkes
- Dr. Robert Parkes vyučuje na Univerzitě v Newcastlu. Mezi jeho další aktivity patří časopis HERMES (věnuje se především didaktice dějepisu) a je také zakládajícím členem časopisu Historical Encounters: A Journal of Historical Consciousness, Historical Culture & History Education (Historická setkávání: žurnál historického povědomí, kultury a vzdělávání). Jeho vědecké aktivity jsou orientovány na oblast pedagogiky (zaměřuje se na vzdělávání historie a sociálních věd) a čerpá především z historických a filozofických metodologických tradic jak anglofonního, tak kontinentálního původu.
http://www.newcastle.edu.au/staff/research-profile/Robert_Parkes/
http://robertjohnparkes.com - Sirkka Ahonen
- Sirkka Ahonen je emeritní profesorkou historie a vzdělávání v sociálních vědách na Univerzitě v Helsinkách, vyučovala historii také ve Velké Británii a Bosně a Hercegovině. Publikovala knihy na téma postkomunistické historie ve východní a střední Evropě, formování historické identity mezi dospívajícími a na téma politických snah o rovnocenné možnosti vzdělávání v severských zemích. Její nejnovější monografií je Coming to Terms with a Dark Past —How Post-Conflict Societies Deal with History.
- Peter Seixas
- Dr. Peter Seixas vyučuje na Univerzitě v Britské Kolumbii (Pedagogická fakulta) a zároveň je zakládajícím členem a ředitelem Centra pro výzkum historického vědomí (Centre for the Study of Historical Consciousness). Výzkum Dr. Seixase je zaměřen na historické vědomí mladých lidí, vztah mezi jednotlivými interdisciplinárními přístupy k vnímání minulosti a na vzdělávání a profesní růst učitelů dějepisu.
http://edcp.educ.ubc.ca/faculty-staff/peter-seixas/ - Patrick Hutton
- Prof. Patrick Hutton je emeritním profesorem na Vermontské univerzitě. Zaměřuje se na moderní dějiny evropské vzdělanosti (např. francouzská revoluční tradice, politika mas v moderní Francii, moderní přístupy k umění paměti). Jeho současný výzkumný projekt se věnuje fenoménu paměti v soudobé historiografii.
http://www.uvm.edu/~history/?Page=faculty/hutton1.php&SM=employeesubmenu.html - Bernhard Giesen
- Prof. Dr. Bernhard Giesen je emeritním profesorem na Univerzitě v Kostnici (Německo). Zaměřuje se na makrosociologii a kulturní sociologii. Mezi jeho posledními pracemi lze jmenovat Social Performance. Symbolic Action, Cultural Pragmatics and Ritual (2006) nebo Cultural Trauma and Collective Identity (2004).
http://www.uni-konstanz.de/transatlantik/uns.htm#giesen - Felicitas Macgilchrist
- Dr. Felicitas Macgilchrist je výzkumnou pracovnicí Georg Ecker Institutu v oblasti mezinárodního výzkumu učebních materiálů a současně pracuje v oddělení „Učební materiály jako média“ v německém Branschweigu. Vede projekt „Praxe paměti“, který zkoumá, jak je přijímaná a využívaná kulturní paměť v současné výuce dějin. Jejím dalším výzkumným zaměřením je tvorba učebních materiálů, správa vzdělávání, etnografie a poststrukturalistická teorie diskursu.
http://www.gei.de/en/fellows-and-staff/dr-macgilchrist.html - Irena Carpentier Reifová
- PhDr. Irena Carpentier Reifová, Ph.D. působí na katedře mediálních studií a v Centru pro mediální studia (CEMES). Ve výuce se zaměřuje na kritické teorie médií, kulturální studia, teorie populární kultury, koncepce mediálních publik a problematiku reprezentace a konstrukce reality v médiích.
Věnuje se výzkumu televizních formátů populární kultury, specializuje se na československé a české televizní seriály z let 1959-1989 i na novodobou seriálovou produkci českých televizních stanic po r. 1990.
http://iksz.fsv.cuni.cz/IKSZ-57.html - Vojtěch Ripka
- Vojtěch Ripka, Ph.D., je vedoucím Skupiny vzdělávání na Ústavu pro studium totalitních režimů. Vystudoval politické vědy a srovnávací sociální politika na Masarykově univerzitě v Brně a na Oxfordské univerzitě. Jeho výzkumným zaměřením je srovnávací sociální politika v socialistických a postsocialistických společnostech, politika mládeže a metodologie sociálních věd. Je tajemníkem Programového výboru a současně také jeho členem.
- Kamil Činátl
- Mgr. Kamil Činátl, Ph.D., je vědeckým pracovníkem Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeho odborným zaměřením je didaktika moderních dějin a ideologická literatura a film. Současně také působí na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
- Jan Randák
- PhDr. Jan Randák, Ph.D., je odborným asistentem na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Jeho výzkum je zaměřen na české dějiny novověku 19. a 20. století s důrazem na období formování novodobého českého národa v první polovině 19. století, na období let 1848 –1849 v českých zemích, období stalinismu a na historické a národní mýty české společnosti v průběhu 19. a 20. století.
http://ucd.ff.cuni.cz/UCDFF-80.html - Miroslav Michela
- Mgr. Miroslav Michela, Ph.D., je odborným asistentem na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a samostatným vědeckým pracovníkem Historického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Je spoluzakladatelem internetového časopisu a portálu Forum Historiae. Ve svém výzkumu se zaměřuje na středoevropské moderní dějiny, především ve 20. století. Věnuje se problematice nacionalismu a paměťovým studiím na Slovensku a v Maďarsku.